Piątkowe Wieczory z Winem

Nie masz wina nad węgrzyna!

W ofercie Restauracji Tokaj znajduje się najlepszy asortyment win węgierskich. Nasze osobiste kontakty z węgierskimi winiarzami trwające od początku istnienia restauracji  pomogły nam w doborze najlepszych win węgierskich z różnych regionów węgierskich.

Śpiewajcie wesołe pieśni, bo Tokaj jeszcze stoi – pisał słowacki literat Ján Kollár, a były to słowa bliskie nie tylko jemu, ale także – choć nieco później – całej C. K. Monarchii, w której wspaniałe tokajskie wina dawały radość licznym rzeszom wiernych wielbicieli.

Zwłaszcza, że nawet francuski król słońce Ludwik XIV – pierwszy transport otrzymał od Franciszka Rakoczego II, gdy ten chciał zjednać sobie jego pomoc w starciach z Habsburgami – miał węgrzyna pić i kochać. A także mawiać o nim, iż jest „winem królów i królem win”. Liczba koronowanych głów, które w tokajach gustowały jest zresztą znacznie większa. Aszú był stałą pozycją między innymi na stołach Fryderyka Wielkiego i Franciszka Józefa. Pijała go też spokrewniona z dworami niemieckimi królowa Wiktoria, która co roku otrzymywała od C.K. Jego Wysokości 12 butelek węgrzyna. A na królach i królowych się nie kończyło. Byli też papieże. Tokajscy winiarze wyliczają również, że ich trunkiem zachwycali się Goethe, Heine i Wolter. A także Bach, Strauss i Schubert.

0